لوازم گیتار الکتریک – راهنمای جامع برای شروع گیتار الکتریک

لوازم گیتار الکتریک – برای شروع چی بخریم؟

در این پست قصد دارم به ” لوازم گیتار الکتریک ” که هر کسی برای شروع نیاز داره اشاره کنم و چند تا روش برای اینکه بتونید از گیتار الکتریکتون صدا بگیرید رو معرفی کنم، این روش های مختلف، هزینه های مختلفی دارن و بعضی ها خیلی ساده تر و بعضی ها نیاز به سابقه تمرین و تجهیزات جانبی دیگه دارن.

من همه راه های رایج و معقولانه رو در این پست قرار دادم، اگه هدفتون شروع به یادگیری گیتار الکتریک هست و یا تمایل دارید با روش های مختلف صدا گرفتن از گیتار الکتریک آشنا بشید این پست رو از دست ندید. همچنین به روش های میانبر، استفاده از هندزفری و … هم اشاره می کنم.و روش های پیشنهادی خودم رو می گم.

فراموش نکنید که هم متن رو بخونید هم ویدیو رو ببینید تا مطلب دستگیرتون بشه 🙂

پیکاپ های Active به باطری نیاز دارن

ما کلا در همه گیتار های الکتریک دو دسته کلی پیکاپ داریم، یعنی پیکاپ ها هر نوع و شکلی که باشن یا Active هستن یا Passive که بعدا مفصل راجع بهشون صحبت می کنیم، اما اینو بدونید که اگه پیکاپ گیتارتون Active باشه یه باطری کتابی ۹ ولت نیاز دارید، من خودم برای یک گیتارم به طور میانگین سالی ۲ بار باطری میخرم، یعنی نیازی نیست نگران این باشید که هر روز  قراره باطری بخرید.

پیکاپ گیتار

کابل با جک ۶ میلی متری

به هر گیتار الکتریکی یک کابل با جک ۶ میلی متری می خوره، منظور از جک ۶ میلی متری جکی هست که ضخامت دهنه اش ۶ میلی متر هست (البته دقیقش از ۶ میلی متر بیشتره اما رایجه که بهش میگن جک ۶ میلی متری). اگه کابل AUX دیده باشید این کابل خیلی شبیه اونه با این تفاوت که ضخیم تره و دهنه بزرگتری داره (به جک کابل AUX که همون جک هندزفری یا هدفون گوشی هامون هم هست میگن جک ۳.۵ میلی متری).

جک 6 میلی متری

جک ۶ میلی متری

حالا یه سر کابل رو باید بزنیم به گیتار و برای سر دیگه کابل چند تا برنامه داریم. من دو روش کلی رو توضیح دادم:

۱- استفاده از آمپلی فایر

۲- استفاده از کارت صدا

استفاده از آمپلی فایر

آمپلی فایر گیتار الکتریک شاید اولین روشی باشه که به ذهن همه میرسه، شما آمپلی فایر رو می خرید و سر دیگه کابلتون رو میزنید به ورودی که داره، به همین راحتی. حالا می رسیم به مبحث مهم امکانات آمپلی فایر. آمپلی فایر های گیتار الکتریک معمولا در ساده ترین حالتشون امکان کم و زیاد کردن صدا + امکان تغییر Bass و Mid و Treble صدارو دارن (که با این سه تا می تونید یه فرکانس های مشخصی رو کم و زیاد کنید).

آمپلی فایر گیتار

یک آمپلی فایر ۱۰ وات که در حال حاضر ۹۰ دلار ارزش داره

قدرت آمپلی فایر

قدرت آمپلی فایر رو بر حسب وات بیان می کنن، مثلا آمپلی فایر ۱۰ وات یا ۵۰ وات یا ۱۰۰ وات، اگه قصد دارید در خونه تمرین کنید یک آمپلی فایر ۵، ۱۰ یا ۱۵ وات براتون کاملا کافیه.

نکته: بسیاری از آمپلی فایر ها هستن که خروجی جک ۳.۵ میلی متری هم دارن (یعنی می تونید هندزفری یا کابل AUX بزنید و از این طریق گوش کنید)

انواع آمپلی فایر ها

قبل اینکه ادامه بدم این رو بگم که آمپلی فایر در واقع اون قسمتی هست که کابل بهش می خوره و با مدارش صدا رو پردازش می کنه، و بلند گویی هم که صدا رو پخش می کنه بهش میگن اسپیکر یا Cabinet. انواعی از آمپلی فایر ها که در اون ها قسمت آمپلی فایر چسبیده به قسمت اسپیکر بهشون می گن آمپلی فایر Combo. آمپلی فایر های دیگه ای هم هستن که تک و جدا هستن و قسمت اسپیکرشون جدا هست.

پس آمپلی فایری که در قسمت استفاده از آمپلی فایر تعریف کردم و در ویدیو هم نشون دادم آمپلی فایر Combo هست. و معمولا وقتی گیتاریستی می گه “آمپلی فایر” منظورش آمپلی فایر Combo هست. برای شروع، یک آمپلی فایر Combo گزینه بسیار معقول و مناسبیه.

آمپلی فایر combo

یک نمونه آمپلی فایر Combo

cabinet و آمپلی فایر

یک نمونه آمپلی فایر و اسپیکر (Cabinet) جدا

توجه داشته باشید که آمپلی فایر ها بر اساس مدار های به کار رفته داخلشون هم به سه دسته valve، Solid State و Digital Modelling تقسیم میشن که بهتره ذهنتون رو الان درگیر نکنید چون فعلا به کارتون نمیان.

اگه آمپلی فایرتون ساده باشه قاعدتا فقط یه نوع صدا بهتون می ده که همون صدای Clean یا ساده هست، پس برای اینکه صدای مورد نظر تو سبک های راک و بلوز و متال و یا کلا  هر صدای “افکت” داری رو بخایم بدست بیاریم نیاز داریم به یک “افکت” یا بهتر بگم “افکتور” گیتار الکتریک.

افکت گیتار الکتریک چیست؟

خیلی ساده توضیح می دم. به صدای گیتار الکتریک بدون هیچ افکتی، میگن صدای Clean یعنی یک صدای صاف، همون صدایی که با ضربه زدن به سیم های گیتار الکتریک به گوشتون میرسه ولی از بلند گو میاد و تقویت شده و قاعدتا کسی دوست نداره فقط و فقط با همین یه نوع صدا تمرین کنه یا آهنگ بسازه، پس ما به وسایلی نیاز داریم که این صدای ساده مارو بگیرن، پردازش کنن و صدای جدید بهمون تحویل بدن. به این وسایل میگن افکت گیتار الکتریک. (بعدا مفصّل راجع بهشون صحبت می کنم)

برگردیم سر ادامه کارمون، اگه بخایم از آمپلی فایر استفاده کنیم و افکت هم بخایم (که قطعا میخایم) این راه ها پیش ومونه:

۱- آمپلی فایری بخریم که خودش افکت هم داشته باشه

۲- آمپلی فایر ساده بخریم + افکت آنالوگ

۳- آمپلی فایر ساده بخریم + افکت دیجیتال (پیشنهاد من برای شروع)

قبلش بزارید دو نوع افکت ها رو معرفی کنم:

افکت آنالوگ

این نوع افکت ها افکت های اصیل و اوریجینال گیتار الکتریک هستن، افکت هایی که در استودیو های موسیقی و اجرا های زنده به چشم می خورن. برای هر نوع افکتی که بخاید پیاده کنید باید افکت آنالوگ مربوط به خودش رو بخرید.

افکت آنالوگ

یک نمونه افکت آنالوگ

افکت دیجیتال

دانشمندان گرامی با پیشرفت تکنولوژی تمام افکت های آنالوگ رو مختصر و مفید در یک افکت دیجیتال شبیه سازی کردن، یعنی شما یک افکت دیجیتال می خرید و از همه افکت های آنالوگ رایج، یک جا بهره مند می شید و قاعدا هزینه کمتری هم می پردازید تا اینکه دونه دونه همه افکت های آنالوگ رو بخرید، پس برای شروع خیلی عالیه.

فقط یه نکته هست که همچنان بسیاری از نوازندگان خواننده ها و استودیو ها و مهندسان صدا افکت های آنالوگ رو ترجیح میدن چون هنوز افکت های دیجیتال عمق و شکل صدای افکت های آنالوگ رو ندارن (گرچه تشخیصش برای مردم عادی و حتی نوازندگان مبتدی و متوسط هم تا حدودی غیر ممکنه)

افکت دیجیتال

یک نمونه از افکت دیجیتال

برگردیم به روش هامون:

۱- آمپلی فایر افکت دار

می تونید آمپلی فایری بخرید که چند تا افکت داشته باشه، معمولا افکت های اصلی و پرکاربردی مثل Distortion، Overdrive، Reverb رو روی آمپلی فایر ها میذارن. با این روش کافیه کابل رو بزنید به آمپلی فایر و کار کردن با افکت هارو هم بلد باشید (کار سختی نیست). البته در نظر داشته باشید که آمپلی فایر های افکت دار قطعا پر هزینه تر از نوع های بدون افکت هستند و معمولا بزرگ ترن و قدرت بیشتری دارن پس باید پول بیشتری پیاده شید. در ضمن تعداد افکت هاشون قطعا محدوده و آزادی عمل کامل ندارید.

آمپلی فایر افکت دار

یک آمپلی فایر افکت دار Combo

۲- آمپلی فایر ساده و افکت آنالوگ

برای استفاده از هر افکتی باید سر کابلی که یک سرش به گیتار وصله رو بزنید به اون افکت، یعنی صدای ساده رو تحویل بدید، بعد این افکت پردازش خودش رو می کنه و شما باید با یک کابل دیگه صدا رو ازش بگیرید و تحویل آمپلی فایرتون بدید. اگه میخاید چند تا افکت رو هم زمان پیاده کنید باید افکت ها رو با همون کابل با جک ۶ میلی متری به هم وصل کنید (اینجا کابل های کوتاه هم کافیه) بعد گیتارتون رو بزنید به ورودی اولین افکت بعد از آخرین افکت یه کابل بزنید به آمپلی فایرتون. در این صورت می تونید یک Pedal Board بخرید و همه پدال هاتون رو بچینید روش.  برای درک بهترعکس زیر رو ببینید.

پدال بورد

پدال بورد

۳- آمپلی فایر ساده و افکت دیجیتال (روش پیشنهادی)

افکت های دیجیتال معمولا هم با باطری کار می کنن هم می تونید به برق متصلشون کنید. کافیه اول یه کابل از گیتارتون بزنید به افکت و بعد هم یه کابل دیگه از خروجی افکت بزنید به آمپلی فایر و لذت ببرید. می تونید از افکت های پیش ساخته استفاده کنید یا افکت های خودتون رو بسازید، همچنین تقریبا تمام افکت های دیجیتال امروزه امکانات دیگه ای هم دارن، مثل ماشین درام (که می تونید باهاش تمرین کنید)، تیونر برای کوک کردن ساز، لوپ (می تونید چند ثانیه از موسیقیتون رو ضبط کنید و در حافظه ذخیره کنید، پخشش کنید و روش اجرا کنید) و …  پس این روش برای شروع می تونه عالی باشه.

افکت گیتار الکتریک

یک افکت دیجیتال ۹۹ دلاری

حتما برای درک بهتر ویدیو رو ببینید

راه فرعی: بسیاری از افکت های دیجیتال خروجی جک ۳.۵ میلی متری (یعنی هندزفری کابل AUX) رو هم دارن، یعنی می تونید بدون نیاز به آمپلی فایر و فقط با همون افکت، با یک هندزفری یا یک بلندگویی که بهش کابل AUX می خوره گیتار الکتریک  بزنید (حتی با ضبط ماشین که من خودمم این کارو بار ها کردم D:)

این از روش اول به طور کلی، حالا می ریم سراغ راه بعدی.

استفاده از کارت صدا (روش پیشنهادی مخصوصا برای ضبط)

همین اول کار بگم که برای این روش به یک لپ تاپ یا سیستم نسبتا به روز نیاز دارید چون کارت صدا رو باید متصل کنید بهش و اگه سیستم قدیمی باشه صداتون با تاخیر میره و میاد که اصلا مطلوب نیست. همچنین به یک نرم افزار برای ضبط صدا نیاز داریم (نرم افزار های زیادی هستن که بعدا راجع بهشون حرف می زنم ولی بدونید FL Studio خیلی برای شروع ساده ، قابل درک و کافیه).

کارت صدا وسیله ایه که یک تا چند ورودی داره که صدا رو از ما میگیره و یک تا چند تا هم خروجی داره که صدارو ازش خارج می کنه، حالا ما ازش چی میخایم؟ ما کارت صدایی میخایم که یک ورودی جک ۶ میلی متری داشته باشه (که گیتارمون رو بزنیم بهش) و یک خروجی USB که صدارو تحویل بده به کامپیوترمون. حالا با اون نرم افزار می تونیم صدارو ضبط کنیم یا بشنویم.  مثلا می تونید صدای گیتاری که دارید می زنید رو از بلندگو سیستم یا لپتاپتون یا هندزفری که بهش متصل کردید بشنوید (من خودم ۹۰ درصد اوقات ضبط و تمرینم از این روش استفاده می کنم).

کارت صدا یک کارت صدا ساده ۱۰۹ دلاری

حالا افکت رو چیکار کنیم؟ دو روش خیلی ساده:

۱- می تونید قبل از اینکه گیتار رو با کابل بزنید به کابل صدا، بزنید به هر نوع افکتی که مد نظرتونه و بعد دوباره با کابل متصل کنید به کارت صدا

۲- با نصب یک نرم افزار، به راحتی از کامپیوتر به عنوان افکتور دیجیتال استفاده کنید (که تازه از یه افکتور دیجیتال هم امکانات بیشتری داره هم اینکه مجِانیه). مثلا نرم افزار Guitar Rig دقیقا همچین کاری می کنه و می تونید به کلی افکت دسترسی داشته باشید، افکت های خودتون رو بسازید و با بقیه به اشتراک بگذارید.

نرم افزار افکت گیتار

تصویری از محیط نرم افزار گیتار ریگ

پس این دستگیرمون شد که اگه کامپیوتر یا لپتاپ داشته باشیم، با یک کارت صدای ساده، بدون نیاز به آمپلی  فایر یا افکت، می تونیم گیتار الکتریک بزنیم.

وسایل جایگزین و پیشرفته

امروزه برای تمرین کردن، اجرا های خیابانی و زنده،  ضبط در استودیو و… تقریبا هیچ  لوازم گیتار الکتریک و روشی خارج از روش های بالا نیست، هرچند که وسیله ها و روش های دیگری مثل استفاده از وسیله ای به نام Amplug و … هم هستند ولی خیلی کم کاربرد هستند.

وسیله های جدیدی هم در حال پیشرفت هستند، مثلا می تونید با هزینه اضافه جک های ۶ میلی متری بلوتوثی بگیرید، یعنی از شر سیم های دست و پار گیر خلاص بشید. افکتور های وایرلس و … هم وجود دارن.

جک 6 میلی متری وایرکس

جک ۶ میلی متری وایرلس

در نظر داشته باشید دنیای لوازم و اکسسوری های گیتار خیلی بزرگه و معرفی و آموزش وسایل دیگه رو موکول می کنم به پست ها و ویدیو های بعدی 🙂

امیدوارم مطلب  لوازم گیتار الکتریک – راهنمای جامع برای شروع گیتار الکتریک براتون مفید بوده باشه، حتما تو کانال های تلگرام و آپارات و همچنین پیج اینستا عضو شید. منتظر آموزش های بعدی باشید.

مطالب مرتبط

۲۰ دیدگاه‌

 1. امیر گفت:

  خب اگه بخواییم با کارت صدا خروجی بگیریم هر کارت صدایی که جک۶ داشته باشه مناسب این کاره یا باید کارت صدای خاصی تهیه کنیم

  • r5EmmhEK8l r5EmmhEK8l گفت:

   کلا هر کارت صدایی حداقل یک ورودی جک ۶ میلی متری داره. خروجی هم معمولا هم خروجی جک ۶ میلی متری هم AUX و هم USB هست که یبه ترتیب به بلندگو، هندزفری و کامپیوتر خروجی میدن. بعیده کارت صدای جدیدی اینارو نداشته باشه.

 2. Mj ardeshir گفت:

  آقا دمت گرم خیلی خوب بود راهنماییتون

 3. Abish گفت:

  دمت گرم ، هرچی نیاز بود فهمیدم .

 4. مسعود داوریان گفت:

  سلام میشه کابل گیتار رو با یک رابط جک ۶.۳ میلی متری به ۳.۵ میلی متری به کارت صدا وصل کرد و جواب گرفت ممنوک میشم جواب بدین
  یک سوال دیگه نظرتون در باره کارت صدای گینباس مدل V8 چیه بازم ممنون میشم جواب بدین

  • r5EmmhEK8l r5EmmhEK8l گفت:

   سلام. بله اگه کارت صدا جک ۳.۵ میلی متری رو بتونه ضبط کنه می تونید با یک تبدیل ساده این کارو انجام بدین. در مورد کارت صدایی که نوشتین متاسفانه اطلاع و تجربه شخصی ندارم

 5. Amir گفت:

  سلام
  دستتون درد نکنه من الان ۲ ماه هست که دارم میگردم و اطلاعات جمع میکنم و هیچ سایتی مثل اینجا نتونست کمکم کنه.
  یه سوال داشتم؛ برای شروع کار و تمرین، آمپ ۱۰ وات کافیه؟
  و اگر بله مارشال بهتره یا ووکس؟
  بازم ازتون ممنونم

  • r5EmmhEK8l r5EmmhEK8l گفت:

   خوشحالم که پست ها براتون مفید واقع شده. بله ۱۰ وات کاملا کافی هست. در مورد برند راستش هر دوشون از بهترین آمپ های موجود در بازار هستن. من فقط مارشال داشتم ولی مطمئنم Vox هم خیلی خوبه.

 6. milad گفت:

  درود به شما . مدل این کارت صدا که در ویدیو ازش استفاده میشه چیه و قیمتش چنده الان؟

 7. Mahdi گفت:

  ممنونیم از راهنمایی

 8. پارمیدا گفت:

  خیلی خیلییییی ممنون واقعا هرچیزیکه نیاز داشتم رو توضیح دادین⁦❤️⁩

 9. Majid.zarei گفت:

  میتونیم گیتارو به امپلی‌فایر و امپلی‌فایرو به لب‌تاب وصل کنیم؟ و از این طریق افکت بزنیم؟
  با یه تبدیل جک۶.۵به۳.۵

 10. Arian گفت:

  مطلبتون بسیار بی نظیر بود،تقریبا چند ماهه که دارم مطالعه میکنم و همش سرگردون بودم بین اکوستیک و الکتریک بخاطر اکسسوری های زیادی که الکتریک نیاز داره هی داشتم دو دل میشدم که کلا بیخیالش بشم،اولش که حرف کارت صدا اومد خیلی خوشحال شدم و گفتم:پسر!دیگه اوکی شد! ولی الان قیمتا کارت صدا رو هم که دیدم بعضا از امپ هم گرونترن،اونا استودیین گمونم ولی اگه کارت صدای مناسبی با بودجه پایین تر از امپ میشه جور کرد ممنون میشم معرفی کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *