قسمت های تشکیل دهنده گیتار (کلاسیک – الکتریک – آکوستیک)

دانستن قسمت های تشکیل دهنده گیتار برای هر گیتاریستی واجبه. وقتی قصد خرید گیتار دارید، وقتی آموزش خاصی (مثلا روش تعویض سیم گیتار) رو می بینید و … دونستن اطلاعات کلی می تونه خیلی بهتون کمک کنه. یک سری قسمت ها در همه گیتار های کلاسیک، آکوستیک و الکتریک مشترک هستند که اول بیانشون می کنم و یک سری قطعات هم بین گیتار ها مشترک نیستن. بریم سراغ بخش های مختلف تشکیل دهنده گیتار ها.

مثل همیشه ویدیو رو هم فراموش نکنید.

اگه خیلی عجله دارید می تونید همه قسمت هارو در دو عکس زیر مشاهده کنید، گرچه توضیحات خودم کامل تر و جامع تر هست:

قسمت های تشکیل دهنده گیتار الکتریک

قسمت های تشکیل دهنده گیتار الکتریک و آکوستیک

قسمت های تشکیل دهنده گیتار

 

قسمت های تشکیل دهنده گیتار کلاسیک

head stock سردسته

سردسته بخش مهمی از گیتاره که شکل های مختلفی هم می تونه داشته باشه و چون tuning machine ها (که یک سر سیم گیتار بهشون وصل میشه) روی اون قرار دارن اهمیت زیادی داره. یک سری گیتار های نادر هم هستند که سر دسته ندارن و سیم ها روشون به نحوه دیگری قرار می گیرن.

سردسته گیتار

tuning machines گوشی کوک کردن

همونطور که گفتیم روی سردسته قرار دارن و یک انتهای سیم گیتار دورشون پیچیده میشه و با این tuning machine ها سیم هار و کوک می کنیم. به ازای هر سیم روی گیتار یک tuning machine قرار داره. به این قسمت “تیونر” هم گفته می شه.

 

nut  تیغه سردسته (شیطانک)

قسمتی هست معمولا از جنس پلاستیک یا فلز که پایین تر از سردسته قرار میگیره و به ازای هر سیم گیتار، یک حفره باریک روش قرار داره که اون سیم گیتار از اون حفره عبور می کنه. اگه nut نامناسب یا خراب باشه در کوک کردن ساز مزاحمت ایجاد می کنه. بعضی گیتار های الکتریک هستن که قسمت nut شون امکان این رو داره که سیم ها رو سر جاشون قفل کنه تا گیتار از کوک خارج نشه.

نات گیتار

neck دسته (گردن)

در فارسی هم بهش گردن گفته می شه و هم دسته ولی من خودم دسته رو ترجیح می دم. دسته گیتار قسمتی هست که بدنه اصلی رو به سردسته وصل می کنه.

دسته گیتار

fret فرت

فرت، میله های فلزی (بیشتر از مس و نیکل) هستند که در یک سمت گردن یا همون دسته گیتار قرار دارن. تعداد فرت ها در همه گیتار ها ثابت نیست.

فرت گیتار

fret board صفحه انگشت گذاری

قسمتی از دسته گیتار گه فرت ها روش قرار دارن و نوازنده روش انگشت گذاری می کنه.

فرت بورد

heel یا neck joint

 قسمتی در گیتار ها که دسته رو به بدنه گیتار متصل می کنه (heel در زبان انگلیسی به معنای پاشنه هست). بعضی گیتار های الکتریک هستن که قسمت تنه و دسته شون یه تکه هستن  و در بقیه گیتار های الکتریک، دسته و بدنه گیتار به طور دیگری به هم متصل میشن.

هیل گیتار

هیل گیتار الکتریک

 

sound hole حفره صدا

حفره صدا گیتار

bridge پل، خرک

قسمتی که به بدنه گیتار چسبیده و Saddle (تیغه خرک) روش قرار داره. بعضی از گیتار ها Bridge متحرک دارن که در ادامه بهش اشاره می کنم.

بریج گیتار آکوستیک

بریج گیتار آکوستیک

saddle تیغه خرک

قسمتی از گیتار که روی Bridge قرار می گیره و انتهای دیگر سیم ها، قبل از اینکه به جایی متصل بشه از روی این قسمت رد میشه (saddle در زبان انگلیسی به معنای زین هست). در گیتار های آکوستیک و کلاسیک این قسمت یک تکه هست ولی در گیتار های الکتریک معمولا هر سیم، Saddle خودش رو داره.

تیغه خرک گیتار آکوستیک

سدل گیتار الکتریک

string pegs

در گیتار آکوستیک به ازای هر سیم یک peg وجود داره. هز سیم بعد از عبور از روی saddle به وصیله یک peg به گیتار قفل میشه.

پگ گیتار آکوستیک

Rosette تزیین دور حفره صدا

در گیتار های کلاسیک و گاهی آکوستیک هستن و نقش تزیینی دارن.

روزت گیتار

truss rod تراس راد

درون دسته گیتار های آکوستیک و الکتریک، یک میله فلزی قرار داده شده که در یک انتها بهش یک آچار آلن میخوره و در انتهای دیگه هم یک سری قطعات دیگه وجود دارن، کارش این هست که وقتی آچار آلن بزنیم بهش و به سمت راست بچرخونیمش قوس دسته گیتار رو کم می کنه (صاف ترش می کنه و در نتیجه فاصله بین سیم ها و فرت بورد کم میشه) و اگه به سمت چپ بچرخونیمش برعکسش اتفاق میوفته.

تراس راد

شکل زیر به خوبی تاثیر تنظیم Truss Rod در وضعیت های مختلف رو نشون می ده.

تراس راد گیتار الکتریک

 

pickup پیکاپ

در گیتار های الکتریک و بعضی گیتار های آکوستیک و یا کلاسیک پیکاپ به کار می ره. مکانیزم عملکرد اکثر پیکاپ ها به این صورت هست:

پیکاپ قسمتی هست که خاصیت آهنربایی داره و اگه بخوام خیلی ساده توضیح بدم وقتی به سیم گیتار ضربه می زنیم پیکاپ گیتار بر اثر تغییر میدان های مغناطیسی به وجود اومده، جریان الکتریکی رو تولید می کنه و با مدار هایی که بهش متصل هست (این مدار ها داخل گیتار هستن و برای اینکه ببینیمشون باید گیتار رو باز کنیم) این جریان رو به خروجی کابل گیتار میده و ما به گیتار کابل میزنیم و صدا رو ازش می گیریم. گیتار های الکتریک می تونن ۱ تا چند پیکاپ داشته باشن که انواع مختلفی هم دارن که بعدا در یک پست جدا راجع بهشون توضیح می دم.

پیکاپ گیتار الکتریک

پیکاپ

پیکاپ گتار آکوستیک

البته پیک آپ های گیتار های کلاسیک و آکوستیک متنوع تر هستند و بعضی پیکاپ ها سنسوری هستند و یا با میکروفون صدا رو برمیدارن و داخل گیتار قرار می گیرن.

پیکاپ داخل گیتار آکوستیک

pickup switch سویچ پیکاپ

در گیتار هایی که چند تا پیکاپ دارن میشه با استفاده از سوییچ مشخص کرد چه پیکاپ هایی کار کنند و کدوم ها غیر فعال باشند.

پیکاپ سویچ گیتار

pick guard محافظ پیک

در بعضی گیتار ها برای اینکه پیک یا انگشتان گیتاریست به بدنه صدمه نزنه روی بدنه قرار می گیره. (شکل اول حرف I )

strap button

در گیتار ها برای اتصال بند یا همون استرپ قرار میگیره (معمولا به بدنه پیچ میشه) (شکل اول حرف N)

jack input ورودی جک

قسمتی در گیتار های پیکاپ دار که کابل بهش متصل میشه (شکل اول حرف M)

volume / tone knobs تنظیم کننده تون / بلندی صدا

روی گیتار هایی که پیکاپ دارن، یک تا چند knob هست که به وسیله اون ها، تن و volume صدای پیکاپ رو می شه تنظیم کرد.

ناب های گیتار

tailpiece

در بعضی گیتار ها (بیشتر الکتریک) قرار دارن و انتهای دیگر سیمها بهشون منتصل میشه. در گیتار کلاسیک انتهای سیم ها به bridge متصل میشه و در گیتار آکوستیک هم همونطور که گفتیم هر سیم با یک peg به بدنه متصل میشه، اما میشه به جای این موارد با استفاده از یک tailpiece انتهای سیم ها رو ثابت نگه داشت . کاربرد اصلی این قطعه در گیتار های الکتریک هست.

تیل پیس گیتار الکتریک

تیل پیس گیتار آکوستیک

whammy bar

همون طور که در قسمت Bridge گفتم بعضی از گیتار های الکتریک قسمت Bridge متحرک دارن. هر گیتار با bridge متحرک یک قسمتی داره که میله Whammy bar بهش متصل میشه و با این میله می تونیم bridge رو تکان بدیم(با این کار سیم های گیتار کشیده و جمع میشن) و صدا های زیبایی با گیتار الکتریک ایجاد کنیم. (Whammy bar تکنیک های خاص خودش رو داره)

ومی بار گیتار الکتریک

fine tuners

در بعضی گیتار های الکتریک، در قسمت Bridge، به ازای هر سیم یک fine tuner قرار داره. fine در زبان انگلیسی به معنای ظریف هست. یعنی کار هر fine tuner اینکه که می تونه سیم گیتار رو با دقت زیادی کوک کنه. fine tuner ها رو می تونیم مثل پیچ به چپ و راست بپیچونیم و گیتار رو باهاش کوک کنیم.

فاین تیونر گیتار

string guide

در بعضی گیتار ها روی سر دسته قرار می گیرن. کارشون اینه که بعضی سیم ها رو قبل از اینکه به Tuning Machine متصل کنیم از زیرشون رد می کنیم سیم هامون روی سردسته منظم و مرتب تر باشن.

استرینگ گاید گیتار

قسمت های تشکیل دهنده گیتار رو حتما به خاطر بسپارید. مثل همیشه امیدوارم مطلب قسمت های تشکیل دهنده گیتار (کلاسیک – الکتریک – آکوستیک) براتون مفید واقع شده باشه. حتما اگه سوالی دارید در کامنت ها مطرح کنید و در کانال های تلگرام و آپارات و همچنین پیج اینستا عضو شید و منتظر آموزش های بعدی باشید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *