Skip to main content

در این پست به تمرین های ساده دست چپ و راست برای گیتار الکتریک و آکوستیک می پردازیم. این تمرین ها برای افزایش سرعت اجرا، افزایش هماهنگی دو دست و همچنین گرم کردن اون ها به کار می رن.

ویدیو این پست فوق العاده مهمه

اهمیت این تمرین ها

فرقی نمی کنه در چه مرحله ای از فراگیری گیتار باشید، این تمرین ها همیشه به شما کمک خواهند کرد که سرعت و هماهنگی دو دستتون رو افزایش بدین. قبل از اینکه بتونید نت های یک قطعه سریع رو اجرا کنید، باید به طور تدریجی سرعت اجرای این تمرین های ساده رو افزایش بدین تا در نهایت اجرای قطعات سریع تر براتون راحت تر بشه.

حتی گیتاریست های بزرگ و با استعدادی که هممون هم می شناسیمشون هنوز که هنوزه این تمرین های ساده رو انجام می دن 🙂

مترونوم – دوست عزیزمون

برای همه این تمرین ها از مترونوم استفاده می کنیم تا هم ضربه هایی که سیم ها می زنیم یکنواخت و منظم باشن هم بتونیم پیشرفتمون رو به مرور زمان ارزیابی کنیم. برای آموزش کار با مترونوم اینجا کلیک کنید.

دقت، مهم تر از سرعت

هیچوقت دقت رو فدای سرعت نکنید. بر فرض مثال اگه بتونید یک تمرین رو با تمپو ۵۰ ولی با دقت بسیار بالا انجام بدین بسیار با ارزش تره تا اینکه همون تمرین رو با تمپو ۶۵ انجام بدین اما نت ها رو نتونید به موقع و تمیز اجرا کنید.

۴ نت روی هر سیم – ۴ ضربه روی هر فرت (ساده ترین شکل)

این تمرین ابتدایی ترین تمرین ممکن هستش (یعنی کسی که تا به حال گیتار نزده از اینجا شروع می کنه).

طی این تمرین همه ضربه هایی که با پیک می زنید رو به پایین هست.

توجه: در ادامه تبلچر های هر تمرین فقط برای یک یا دو سیم رسم شده اما شما برای همه سیم ها انجام بدین. 

در این تمرین، نوازنده برای اجرا از سیم شماره ۶ (بالا ترین سیم) شروع می کنه، انگشت شماره ۱ (اشاره) رو روی فرت یک قرار می ده و ۴ بار با پیک به سیم ضربه می زنه، هر یک ضربه باید با یک بیت مترونوم همزمان باشه.

به همین ترتیب فرت های دو، سه و چهار  رو هم به ترتیب با انگشت های دو، سه و چهار اجرا می کنیم. بعد به یک سیم پایین تر می ریم و دوباره از فرت ۱ همین پروسه رو شورع می کنیم و… الی آخر.

تمرین دست راست گیتار

وقتی در انتها به فرت ۴ سیم ۱ (پایین ترین سیم) رسیدیم، کل مسیری رو که روی فرت بورد طی این تمرین طی کردیم رو برعکس حرکت می کنیم تا دوباره به فرت اول سیم ۶ برسیم.

یعنی ۴ بار به فرت چهارم سیم ۱ ضربه میزنیم، ۴ بار به فرت سوم، ۴ بار به فرت دوم بعد ۴ بار به فرت اول و بعد به فرت چهارم سیم دوم می ریم و … الی آخر.

تمرین دست چپ گ

یک تمپو مناسب که از پسش بر میاید رو انتخاب کنید و این تمرین رو انجام بدین.

۴ نت روی هر سیم – ۲ و ۱ ضربه روی هر فرت

مانند تمرین قبلی طی این تمرین همه ضربه هایی که با پیک می زنید رو به پایین هست. تنها تفاوت اینه که به جای ۴ بار ضربه زدن، ۲ بار و یا اینکه ۱ بار روی هر فرت ضربه می زنید و به فرت بعدی میرین.

تمرین سرهت گیتار الکتریک

تمرین پیک گیتار

این دو تمرین رو هم علاوه بر تمرین قبلی انجام بدین.

۴ نت روی هر سیم – ۴ ضربه روی هر فرت با روش Alternate Picking

بر خلاف تمرین های قبلی که با پیک فقط به پایین ضربه می زدیم اینجا از تکنیک Alternate Picking استفاده می کنیم، یعنی یک بار بالا و یک بار پایین، یعنی به ازای هر ضربه به پایین، ضربه بعدی در جهت بالا خواهد بود.

تکنیک Alternate Picking تکنیک بسیار مهم هست که سرعت اجرا نوازنده رو افزایش می ده. در صورتی که مبتدی هستین بعد از چند روز به خوبی بهش عادت می کنید و از پسش بر میاید. بقیه قسمت های این تمرین مانند تمرین اول هستش.

تمرین آلترنیت پیکینگ

۴ نت روی هر سیم – ۲ و ۱ ضربه روی هر فرت با روش Alternate Picking

مانند تمرین قبلی هست ولی به هر فرت ۲ و یا ۱ بار ضربه می زنیم.

تمرین alternate picking

تمرین پیکینگ گیتار

توجه: در انتهای هر تمرین، همونطور که گفته شد برعکسش رو هم انجام بدین، یعنی از سیم ۱ به سیم ۶ (پایین به بالا).

تمرین های پیشرفته تر

تمرین های پیشرفته تری برای افزایش سرعت، دقت و هماهنگی دست ها وجود دارن که در موزیک فور لایف بهشون خواهیم پرداخت.

اگه این دوره رایگان و مطلب تمرین های ساده دست چپ و راست برای گیتار الکتریک و آکوستیک براتون به هر نحوی مفید بوده خیلی خوشحال میشم از لینک زیر که صفحه حمایت مالیم هست ازم حمایت کنید ♥ حتما اگه سوالی دارید در بخش کامنت ها مطرح کنید و در کانال های تلگرام و آپارات و همچنین پیج اینستا عضو شید و منتظر آموزش های بعدی باشید.

حمایت از موزیک فور لایف/گیم یار

می تونید برای تجربه بهتر آموزش آنلاین موسیقی، بعد از ثبت نام در وبسایت، از قسمت دوره های آموزشی این دوره ها رو بگذرونید.

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com