Skip to main content

در این قسمت از آموزش آنلاین گیتار، به ” سیستم سه نت روی هر سیم روی فرت بورد ” می پردازیم. برای یادگیری این قسمت باید حتما نت های موسیقی رو بشناسید و قسمت قبلی آموزش گیتار رو یاد گرفته باشید.

پیش نیاز ها : آموزش نت های موسیقی – هر آنچه باید برای شروع بدانید + قسمت های قبلی دوره آموزش گیتار مقدماتی

نت های گیتار روی فرت بورد

در آموزش قبلی یاد گرفتیم که چطور روی فرت بورد برای هر کدوم از سیم ها، نت های مورد نظرمون رو پیدا کنیم، اما همون طور که در انتهای اون قسمت گفتیم، یک گیتاریست نت ها رو فقط روی یک سیم اجرا نمی کنه، بلکه برای اجرای سریع تر نت ها، دسترسی به اکتاو های زیر تر یا بم تر و… از سیم های مختلف استفاده می کنه.

“سیستم سه روی هر سیم” به نوازنده کمک می کنه تا درک بهتری از موقعیت نت ها روی گیتار داشته باشه.

مقدمه ای از گام های موسیقی

در اولین پست موزیک فورلایف به شناخت نت ها در موسیقی غربی پرداختیم و فهمیدیم موسیقی غربی، ۱۲ نت داره. هر گام موسیقی، از تعدادی از این نت ها تشکیل شده.

رایج ترین گام های موسیقی امروزی که گام های ماژور و مینور هستند از ۷ نت تشکیل شدن.  به عبارت دیگه ۷ تا از اون ۱۲ تا نت برای تشکیل یک گام موسیقی کافی هست و با همون ۷ نت میشه یک آهنگ یا قطعه موسیقی ساخت.

بعدا در مبحث تئوری موسیقی بسیار عمیق تر به گام ها و مود های موسیقی می پردازیم و تعریف های دقیق تری ارائه می کنیم، هدف از معرفی گام ها در اینجا اینه که بدونیم رایج ترین گام های موسیقی از ۷ نت تشکیل میشن.

گام دو ماژور رو در نظر بگیرید

فعلا بگذارید در راستای این آموزش، با یک گام آشناتون کنم. گام دو ماژور (C Major) یک گام ۷ نتی هست که از هفت نت ” دو ر می فا سل لا سی” تشکیل میشه، یعنی هیچ نت بمل/دیز داری نداره.

گام دو ماژور

سه نت روی هر سیم

در این سیستم برای اجرای یک قطعه موسیقی در یک گام ۷ نتی (در این جا گام دو ماژور)، روی هر سیم سه نت رو اجرا می کنیم و برای اجرای نت های بم تر یا زیر تر به سیم بالا تر یا پایین تر می ریم.

برای مثال اگه بخواهیم گام دو ماژور رو روی گیتار اجرا کنیم که شامل نت های ” دو ر می فا سل لا سی ” هست، به این روش عمل می کنیم:

از بالا ترین سیم شروع می کنیم، سیم خالی خودش نت “می” هست که در گام “دو ماژور” موجوده، نت بعدی که در این گام هست نت “فا” هست که فرت اول این سیمه و نت بعدی این گام نت “سل” که فرت سوم این سیم هست.

پس این از سه نت روی این سیم. حالا برای اجرای نت بعدی موجود در این گام که نت “لا” هست، به جای این که فرت پنجم این سیم رو اجرا کنیم، به یک سیم پایین تر میریم و سیم خالی رو به صدا در می آریم.

به عبارت دیگه فرت پنجم سیم ۶ و خود سیم ۵ هر دو به یک نت “لا” با یک فرکانس یکسان نسبت داده میشن و اینجا به جای اینکه این نت لا رو روی فرت پنجم سیم ۶ اجرا کنیم می تونیم روی یک سیم پایین تر این نت رو به صدا در بیاریم.

به همین شکل بقیه نت ها رو اجرا می کنیم:

پوزیشن های گیتار

نکته: با اینکه اسم این سیستم سه نت به ازای هر سیم هست، گاهی ممکنه روی یک سیم به جای سه نت، دو نت اجرا بشه (همونطور که در شکل بالا می بینید).

یک نکته بسیار مهم

سیستم سه نت به ازای هر سیم، یک روش بسیار پر بازده برای یادگیری موقعیت نت ها روی فرت بورد هست. این سیستم به هیچ وجه به این معنا نیست که باید حتما سه نت رو به ازای هر سیم اجرا کنید. این که  برای اجرای یک نت بهتره کدوم فرت روی کدوم سیم رو انتخاب کنید، با تمرین و تجربه به دست میاد. بسیاری قطعات هم هستند که نوازنده های مختلف از موقعیت های مختلفی برای نواختن نت هاشون استفاده می کنند.

آغاز از یک فرت دیگر

حالا می خواهیم همین گام دو ماژور رو از یک فرت دیگه آغاز کنیم و با همین سیستم سه نت به ازای هر سیم بقیه فرت ها رو نت گذاری کنیم. این بار از فرت سوم سیم ۶ شروع می کنیم که نت سل هست.

گام دو ماژور روی گیتار

موقعیت های مختلف روی فرت بورد

برای این که کل فرت بورد گیتار رو با روش سه نت به ازای هر سیم یاد بگیریم، ۵ موقعیت (پوزیشن) کافی هستند که دو تاش رو تا همینجا با هم دیدیم. سه پوزیشین دیگه به این ترتیب هستند:

پوزیشن های نت ها روی گیتار

همه نت ها روی گیتار

آموزش نت ها روی گیتار

وقتی به فرت ۱۲ برسیم دوباره به همون پوزیشن اولمون می رسیم، به عبارت دیگه از فرت ۱۲ دوباره همون ترتیب نت ها و پوزیشن ها تکرار میشه و دیگه نیازی به حفظ کردنشون نیست.

نت های بمل دار و دیز دار چی؟

گام دو ماژور برای این در ابتدا به گیتاریست ها آموزش داده میشه که هیچ نت بمل / دیز داری نداره. پیدا کردن نت های بمل دار و دیز دار با کمک پوزیشن های این گام خیلی آسونه، فرت هایی که در پوزیشن های این گام بهشون نتی نسبت ندادیم، نت های بمل / دیز دار هستن که با توجه به فرت های قبلی و بعدی به راحتی می فهمیم که چه نت هایی هستند.

تمرین، تمرین و تمرین

با یادگیری این آموزش و قسمت قبلی آموزش آنلاین گیتار، همه نت ها رو روی  فرت بورد می تونید پیدا کنید. حالا وقت تمرینه که با اجرای این  نت ها و تمرین پوزیشن ها،  به مرور زمان به فرت بورد تسلط پیدا کنید، طوری که به راحتی بتونید نت ها رو پیدا کنید و تشخیص بدید.

برای درک بهتر تمرین ها حتما ویدیو رو مشاهده کنید.

تمرین ۱

پوزیشن اولی که برای گام دو ماژور یاد گرفتیم رو از سیم ۶ (بالا ترین سیم) تا پایین اجرا کنید (فقط نت های ” دو ر می فا سل لا سی” که در اون گام هستن) و بعد که به فرت ۳ سیم ۱ رسیدین، این دفعه از همین فرت ۳ سیم ۱ شروع کنید و در جهت عکس نت هارو اجرا کنید. هنگام تمرین نت هایی که اجرا می کنید رو به زبون بیارید.

تمرین ۲

وقتی پوزیشن اول رو به خوبی یاد گرفتید به سراغ بقیه پوزیشن ها برید و اون ها رو هم به همین شکل تمرین کنید تا یاد بگیرید.

اگه این دوره رایگان و مطالب وبسایت براتون به هر نحوی مفید بوده خیلی خوشحال میشم از لینک زیر که صفحه حمایت مالیم هست ازم حمایت کنید ♥ حتما اگه سوالی دارید در بخش کامنت ها مطرح کنید و در کانال های تلگرام و آپارات و همچنین پیج اینستا عضو شید و منتظر آموزش های بعدی باشید.

حمایت از موزیک فور لایف/گیم یار

می تونید برای تجربه بهتر آموزش آنلاین گیتار، بعد از ثبت نام در وبسایت، از قسمت دوره های آموزشی این دوره رو بگذرونید.

 

 

 

 

۴ Comments

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com