Skip to main content

در این پست به ” آموزش خواندن تبلچر گیتار و علامت های آن  ” می پردازیم. بدون شک توانایی خوندن تبلچر یکی از مهم ترین مهارت هایی هست که یک گیتاریست (مخصوصا سبک های مدرن مثل پاپ، راک، متال و …) باید داشته باشه.

حتما ویدیو رو ببینید تا آموزش رو بهتر متوجه شید.

تبلچر گیتار چیست ؟

به زبون ساده، تبلچر گیتار مثل نت های موسیقی که به صورت نوشته هستن، یک زبان موسیقیه با این تفاوت که فقط برای گیتاریست ها نوشته میشه و قابل استفادست.

تبلچر در ساده ترین شکلش ۶ سیم گیتار رو نشون می ده و هر جایی که قرار باشه فرت یا فرت هایی اجرا بشن، شماره اون فرت یا فرت ها روی سیم نوشته میشه.

تبلچر گیتار چیست

پس در نت نویسی ما با نت ها سر و کار داریم اما در تبلچر گیتار، از روی شماره فرت و سیمی که اون شماره روش نوشته شده می فهمیم باید چه فرتی رو اجرا کنیم.

شماره گذاری سیم ها

در تبلچر شماره گذاری به صورت زیر هست، پایین ترین خط در تبلچر، سیم شماره ۶ یا همون بم ترین سیممون هست.

شماره سیم ها در تبلچر گیتار

دو نوع تبلچر

این تقسیم بندی رو خودم انجام دادم 🙂 یک نوع تبلچر بسیار ساده داریم که در شکل زیر هم می تونید ببینید. در این نوع تبلچر، ارزش زمانی نت ها (کشش نت ها)، سکوت ها و چند مورد دیگه نوشته نمی شه.

تبلچر گیتار

یک نمونه از تبلچر معمولی

اگه بخواهید از روی همچین تبلچری یک قطعه رو اجرا کنید باید قبلا آهنگ مورد نظرتون رو گوش داده باشین و کشش نت ها، سکوت ها و … رو به صورت شنیداری بلد باشین که البته برای کسی که مدتی سابقه نوازندگی داره کار خیلی سختی نیست.

اما در تبلچر استاندارد همه مواردی که در نت خوانی و نت نویسی هست، وجود داره و رعایت و استفاده میشه.

چگونه تبلچر را بخوانیم

یک نمونه از تبلچر استاندارد

آموزش خواندن تبلچر

تا اینجا اصل قضیه رو فهمیدیم. اینکه تبلچر به ما میگه چه فرتی روی چه سیمی. به همین سادگی.

علامت های تبلچر

برای یک سری از تکنیک ها مثل Hammer on (ضربه زدن با انگشت روی سیم)، Bend (کشیدن سیم بالا و یا پایین) و … علامت هایی در هر دو نوع تبلچر هستن که در زیر نوشته شدن.

علامت های تبلچر

علامت های تبلچر استاندارد

نکته: برای تبلچر استاندارد، همون طور که گفتیم کشش نت ها و … هم مشخص میشه. در تبلچر استاندارد، شکل سکوت ها و علامت ها، با نت نویسی یکسانه پس اگه اونا رو یاد بگیرید کافیه.

نت های گرد، سفید، سیاه و … هم به این صورت نشون داده میشن.

علامت نت ها در تبلچر گیتار

جهت ضربه زدن با پیک هم با این دو علامت نشون داده میشه.

علامت جهت پیک در تبلچر

نکته: در تبلچر هم خطوط اتحاد و اتصال، نت های نقطه دار و … وجود دارن.

تبلچر گیتار نت نقطه دار

نکته: در بسیاری از موارد، تبلچر زیر نت نوشته می شه تا خواندن و اجرای قطعه راحت تر بشه.

تبلچر و نت

اگه با تکنیک هایی که در بالا اومده آشنایی ندارین نگران نباشید چون در موزیک فور لایف به تک تک این تکنیک ها و تمرین هاشون می پردازیم.

اهمیت تمرین

با دانشی که در پست آموزش خواندن تبلچر گیتار به دست آوردین می تونید نوازندگی از روی تبلچر رو شروع کنید، هر چقدر بیشتر تمرین کنید، قطعه های بعدی رو سریع تر و روان تر اجرا می کنید.

در موزیک فور لایف در قالب ویدیو های آموزشی، از روی تبلچر قطعه های مختلف رو اجرا می کنم تا درک بهتری نسبت به تبلچر داشته باشین 🙂

اگه این دوره رایگان و مطلب آموزش خواندن تبلچر گیتار براتون به هر نحوی مفید بوده خیلی خوشحال میشم از لینک زیر که صفحه حمایت مالیم هست ازم حمایت کنید ♥ حتما اگه سوالی دارید در بخش کامنت ها مطرح کنید و در کانال های تلگرام و آپارات و همچنین پیج اینستا عضو شید و منتظر آموزش های بعدی باشید.

حمایت از موزیک فور لایف/گیم یار

می تونید برای تجربه بهتر آموزش آنلاین موسیقی، بعد از ثبت نام در وبسایت، از قسمت دوره های آموزشی این دوره ها رو بگذرونید.

 

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com