آموزش نت خوانی – تمپو و کار با مترونوم

در این قسمت از آموزش نت خوانی ، به معرفی تمپو می پردازیم و هم چنین در باره مترونوم، روش کار کردن باهاش و اهمیتش در نت خوانی و تمرین موسیقی مطالب مورد نیاز رو گردآوری کردیم.

از اونجایی که برای درک این آموزش، به یادگیری قسمت های قبلی آموزش نت خوانی خصوصا جلسه ۴ – آموزش نت خوانی – کشش نت ، خط اتحاد و اتصال ، نت نقطه دار نیاز دارید پیشنهاد می کنم حتما قسمت های قبلی آموزش نت خوانی رو به خوبی فرا بگیرید.

تمامی قسمت های آموزش نت خوانی.

مثل بقیه قسمت های آموزش نت خوانی، حتما ویدیو این آموزش رو ببینید.

در قسمت قبلی این رو یاد گرفتیم که شکل یک نت، میزان کشش نت (یا همون ارزش زمانی نت) رو مشخص می کنه. مثلا کشش نت سفید دو برابر نت سیاه هست. یا اینکه کشش نت سیاه دو برابر نت چنگ هست.

حالا ممکنه که این سوال براتون پیش بیاد که:

ما با توجه به شکل نت ها در یک قطعه موسیقی، فقط ارزش زمانی نت ها رو نسبت به همدیگه می تونیم تشخیص بدیم. پس چطور بفهمیم که هر کدوم از نت هابر حسب ثانیهچقدر کشش دارن؟

مثلا ما می دونیم که نت سفید دو برابر نت سیاهه، اما خب از کجا بفهمیم که نت سفیدمون چند ثانیهکشش داره؟

اینجاست که تمپو به کمکمون میاد.

تمپو چیست؟

تمپو در ابتدای قطعه های موسیقی، به صورت یک عدد نوشته می شه. مثلا به این صورت: عبارت انگلیسی TEMPO نوشته می شه و بعد یک نت (مثلا یک نت سیاه) و بعد هم یک عدد.

تمپو چیست

در خیلی از موارد عبارت انگلیسی TEMPO نوشته نمی شه و فقط یک نت کشیده می شه با یک عدد رو به روش.

واحد تمپو بیت بر دقیقه هست. با توجه به این واحد می تونیم بفهمیم که در هر دقیقه از اون قطعه موسیقی چند بیت به صدا در میاد.

حالا بیت چیه؟ بیت همون نتی هست که رو به روی عدد تمپو نوشته شده. در نتیجه ما از عدد تمپو می فهمیم که هر نت موسیقیمون در یک قطعه چند ثانیه کشش داره.

الان می خواهیم با یک مثال یاد بگیریم که چطور از تمپو استفاده کنیم.

مثال اول:

در شکل زیر رو به روی یک نت سیاه عدد ۶۰ به عنوان تمپو نوشته شده. تمپو ما در این مثال ۶۰ بیت بر دقیقه هست.

تمپو چیست

از اونجایی که  نت سیاه  در این تمپو به کار رفته، هر بیت ما در این قطعه یک نت سیاه در نظر گرفته شده.

همون طور که گفتیم واحد تمپو، بیت بر دقیقه هست. پس در این مثال ما در هر دقیقه ۶۰ بیت مساوی داریم. پس هر بیت ۱ ثانیه هست. با توجه به اینکه یک بیت همون ارزش زمانی نت سیاه رو داره، هر نت سیاه ما در این قطعه ۱ ثانیه ارزش زمانی داره. ارزش بقیه نت ها رو می تونیم با توجه به همین نت سیاه به دست بیاریم.

فرمول تمپو:

از اونجایی که واحد تمپو بیت بر دقیقه هست می تونیم برای به دست آوردن ارزش زمانی هر بیت، از فرمول ساده زیر استفاده کنیم.

ارش زمانی هر بیت در یک قطعه موسیقی بر حسب ثانیه = عدد ۶۰ تقسیم بر عدد تمپو

مثال دوم:

در این مثال عدد تمپو ۹۰ بیت بر دقیقه هست و واحدش نت سفید هست (یعنی هر یک بیت ما یک نت سفیده)

ـموزش تمپو موسیقی

با توجه به فرمول بالا، ۶۰ رو تقسیم بر ۹۰ می کنیم که عدد ” دو سوم” به دست میاد، یعنی هر نت سفید در این قطعه موسیقی دو سوم ثانیه ارزش داره. ارزش زمانی بقیه نت ها رو از روی همین نت سفید به دست میاریم.

تمپو در قالب کلمه

در بسیاری از قطعات موسیقی و عمدتا موسیقی کلاسیک، به جای استفاده از عدد، از کلماتی استفاده می شه تا نوازنده سرعت اجرای مورد نظر برای اون قطعه رو درک کنه. Presto, Allegro  و… از جمله کلماتی هستند که برای مشخص کردن تمپو (و همچنین حالت اجرا) به کار می رن. میشه گفت این کلمات در موسیقی مدرن امروزی دیگه جایگاهی ندارن اما دونستنشون برای موسقی دان ها و نوازندگان موسیقی کلاسیک اهمیت بسیار زیادی داره. (در پستی جداگونه به این کلمات می پردازیم)

تمپو نت خوانی

نکاتی دیگر درباره تمپو

نکته ۱: بسیاری از قطعات موسیقی هستند که در ابتداشون هیچ اثری از تمپو نیست. این قطعات یا انقدر معروف و محبوب هستند که هر موسیقی دانی این قطعه ها رو از قبل شنیده و به طور تقریبی تمپو اون ها رو در ذهن داره یا اینکه آهنگساز اون قطعه، سرعت اجرا اون قطعه رو به خود نوازنده واگذار کرده. مثلا اگه سرود ملی جمهوری اسلامی ایران به صورت نت و بدون تمپو در ابتداش نوشته بشه همه موسیقی دان های ایرانی چون این سرود رو بار ها و بار ها شنیدن می تونن بدون نیاز به عدد تمپو، این قطعه رو با دقت بسیار زیادی اجرا کنن.

نکته ۲: اگه در ابتدای قطعه موسیقی عدد تمپو نوشته شده باشه اما رو به روش هیچ نتی نوشته نشده باشه که بتونیم بفهمیم هر واحد بیت معادل با چه نتی هست، باید به عدد پایین کسر میزان نگاه کنیم. (قسمت بعدی آموزش نت خوانی کسر میزان هست) اینجا کسر میزان می تونه مشخص کننده واحد ما باشه. اگه عدد پایینی کسر میزان ۲ باشه واحد ما نت سفید، اگه ۴ باشه واحد ما نت سیاه و اگه ۸ باشه واحد ما نت چنگ خواهد بود. بعد از یادگیری کسر میزان این قضیه رو بهتر درک خواهید کرد.

مترونوم چیست؟ معرفی ابزاری بسیار بسیار مهم در موسیقی

اگه تا اینجا فکر کردین که برای هر قطعه موسیقی ساعت بذارید جلوتون و کشش نت ها رو از رو ساعت اجرا کنید سخت در اشتباهید. مترونوم یک ابزار حیاتی در موسیقی هست که کار ما رو برای اجرای بهتر موسیقی راحت تر می کنه اون هم از طریق پخش کردن تمپو مورد نظر ما.

بعد از اینکه عدد تمپو مورد نظرمون رو به مترونوم بدیم، مترونوم به طور پیوسته، بیت های همون تمپو رو پشت سر هم به صدا در میاره. برای درک بهتر این قسمت حتما ویدیو رو مشاهده کنید.

مثلا اگه تمپو قطعه ای ۷۰ بیت بر ثانیه باشه و واحد بیت هم نت سیاه باشه، برای اجرای این قطعه به مترونوم عدد ۷۰ رو می دیم و مترونوم به طور پیوسته بیت هایی با ارزش زمانی مورد نظر(در این مثال هر نت سیاه = شش هفتم ثانیه) رو برای ما به صدا در میاره و ما می تونیم قطعه رو هماهنگ با مترونوم اجرا کنیم. بعد از تمرین کردن اون قطعه شاید دیگه نیازی به مترونوم نداشته باشیم و به صورت تجربی تمپو اون قطعه در ذهنمون باشه.

ما هنگام اجرای موسیقی از مترونوم به عنوان راهنمایی استفاده می کنیم تا کشش نت ها رو با بیشترین دقت ممکن اعمال کنیم. درک کردن و اجرای تمپو -بر فرض مثال- ۱۳۴ به صورت دقیق برای هر انسانی قطعا سخته اما وقتی ما این عدد رو به مترونوم می دیم، مترونوم با بیشترین دقت ممکن بیت های این تمپو رو پشت سر هم به صدا در میاره و کار ما رو برای اجرای نت های یک قطعه راحت تر می کنه. 

در اصل هدف ما اینه که بتونیم قطعه مورد نظر رو بدون نیاز به مترونوم اجرا کنیم.

گوشی موبایل، بهترین مترونوم شما

مترونوم ها انواع مختلف و زیادی دارن، اما بهترین  و دم دست ترین مترونوم شما گوشی موبایلتونه. با جست و جوی عبارت Metronome می تونید نرم افزار های موجود رو دانلود و نصب کنید و از امکاناتشون استفاده کنید. این قسمت رو در ویدیو بیشتر توضیح دادم.

مترونوم

تمرین با مترونوم

مترونوم جدای از کاربردش هنگام اجرا و تمرین یک قطعه، بهترین دوست و همراه شما هنگام تمرین سازتون هست. مثلا وقتی می خواهید مهارت به صدا در آوردن سریع تر نت ها در گیتار، پیانو و … رو به دست بیارید باید با مترونوم تمرین کنید تا علاوه بر این که نت ها رو سریع تر می زنید، نت هاتون دقت هم داشته باشن و دقیقا روی بیت ها (همزمان با به صدا در اومدن بیت ها) اجرا بشن. حتما در مورد تمرین با مترونوم برای ساز های گیتار و کی بورد پست های جداگونه آماده می کنم.

درک  تمپو و مترونوم : مقدمه ای برای تمرین های وزن خوانی

درک کردن این که تمپو چیه و مترونوم چطور کار می کنه به خودی خود کافی نیست. بلکه باید با انجام تمرین های وزن خوانی و شمارش یاد بگیریم چطور از این دانش استفاده کنیم. حتما منتظر آموزش های وزن خوانی  و شمارش باشید.

امیدوارم مطلب آموزش نت خوانی – تمپو و کار با مترونوم براتون مفید واقع شده باشه. اگه سوالی دارید در بخش کامنت ها مطرح کنید و در کانال های تلگرام و آپارات و همچنین پیج اینستا عضو شید و منتظر آموزش های بعدی باشید.

 

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. Linkin park گفت:

    یک دنیا ممنون بابت آموزش های بسیار خوب شما :)👏😉

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *