Skip to main content

در این پست و ویدیو می خواهیم بفهمیم ” آکورد چیست “، اصلا از کجا میاد و چه کاربردی داره.

حتما ویدیو رو برای درک بهتر مطلب و مثال ها ببینید.

آکورد چیست

یک راست بریم سر اصل مطلب: هر آکورد از دو یا چند نت تشکیل شده (برای مشاهده پست آشنایی با نت ها اینجا کلیک کنید). تعداد نت ها می تونه ۲، ۳، ۴ و حتی بیشتر باشه.

در اینجا منظورمون از تعداد نت، تعداد نت های متفاوت هست. برای مثال ممکنه وقتی آکوردی رو اجرا می کنیم ۶ نت رو به صدا در بیاریم ولی در این ۶ نت ” ۳ نت تکراری باشن ” و فقط ۳ نت متفاوت داشته باشیم پس این آکورد از ۳ نت تشکیل شده.

برای اجرای آکورد می تونیم این نت ها رو هم زمان و یا دونه دونه به صدا در بیاریم (که بهش می گیم آرپژ).

برای مثال آکورد می ماژور (E Chord) از سه نت می، سی و سل دیز تشکیل شده.

کاربرد آکورد

هممون افرادی رو دیدیم که گیتار یا پیانو میزنن و همزمان باهاش می خونن، در واقع هنرمندی که این کار رو می کنه داره با سازش آکورد هایی رو به صدا در میاره و خوانندگیش و نت هایی که می خونه در بستر این  آکورد هاست که جلوه پیدا می کنه.

آکورد چیست

اگه بخواهیم خیلی کاربردی به آکورد ها نگاه کنیم، آکورد ها بخشی از آهنگ و مثل بستری هستند که با توجه به نوعشون (نت هایی که آکورد رو تشکیل دادن) به ملودی های یک قطعه جلوه و حس بیشتری می بخشند.

آکورد ها چه در موسیقی کلاسیک و چه در موسیقی مدرن نقش بسیار مهمی دارند.

گروه کُر (Choir) در ارکست ها، در بسیاری از موارد در حال اجرا کردن یک آکورد هستند. هر دسته از افراد گروه یک نت رو می خونه و گروه در مجموع یک آکورد رو اجرا می کنه.

گروه کر

انواع آکورد

آکورد ها با توجه نت هایی که درشون به کار رفته، حس های مختلفی رو القا می کنند. برای مثال آکورد های ماژور (Major) صدای شاد و امید بخشی دارن و آکورد های مینور (Minor) به شنونده حس غم و اندوه القا می کنند. آکورد ها انواع بسیاری دارند که هر کدوم حس مختص به خودشون رو به همراه دارند.

این رو در نظر داشته باشید که صرفا نوع یک آکورد در حسی که به شنونده منتقل میشه دخیل نیست، بلکه ملودی، نوع ساز و تکنیک های استفاده شده، گام موسیقی و … هم دراین حس تاثیرگزار هستن، اما به طور کلی حسی که یک نوع آکورد به عموم مردم منتقل می کنه مشترک هست.

در موزیک فور لایف به طور مفصل به این موضوع می پردازیم.

هر آکورد یک نت اصلی

در هر آکورد یک نت وجود داره که هسته اصلی آکورد هست، یعنی بقیه نت ها بر اساس اون نت انتخاب و در آکورد قرار داده شدن، آکورد با توجه به همین نت نامگذاری میشه. با فرا گرفتن گام های موسیقی و مبحث آکورد سازی این قضیه رو به خوبی درک می کنید.

علامت های آکورد ها

برای نشون دادن آکورد ها از اسامی نت ها و یک سری علامت های اختصاری استفاده می کنیم که اگه به موسیقی علاقه مند باشید می تونید در مدت کوتاهی اون ها رو فرا بگیرید. دو دسته اصلی آکورد ها که با یاد گرفتنشون می تونید تقریبا همه آهنگ های پاپ رو اجرا کنید آکورد های ماژور و مینور هستن.

برای نشون دادن آکورد های ماژور کافیه نت اصلی آکورد رو با حرف بزرگ بنویسیم.

E = می ماژور

D = ر ماژور

G = سل ماژور

برای نشون دادن آکورد های مینور کافیه که در کنار نت اصلی آکورد یک m بگذاریم (m مخفف minor)

Em = می مینور

Dm = ر مینور

Gm = سل مینور

بقیه آکورد ها هم با اعداد، حروف انگلیسی و … علامت گذاری میشن که بهشون در موزیک فور لایف خواهیم پرداخت.

آکورد ها و تئوری موسیقی

آکورد ها چگونه ساخته می شن و از کجا میان؟چرا یک سری آکورد ها شاد، یک سری غمگیین و یک دسته حالت گنگ و تعلیق در شنونده ایجاد می کنن؟ این ها سوالاتی هست که با مطالعه تئوری موسیقی و هارمونی بهشون جواب داده میشه.

اما این رو بدونید که برای آهنگ زدن و خوندن نیازی به دونستن این تئوری ندارید، همون طور که برای راندن یک ماشین نیازی به دانش فنی و مهندسی نیست.

اما اگه به آهنگ سازی علاقه دارید پیشنهاد می کنم مطالب و دوره های موزیک فورلایف رو درباره آکورد ها دنبال کنید.

اگه مطلب “آکورد چیست ؟ آکورد و کاربرد آن در موسیقی” براتون به هر نحوی مفید بوده خیلی خوشحال میشم از لینک زیر که صفحه حمایت مالیم هست ازم حمایت کنید ♥ حتما اگه سوالی دارید در بخش کامنت ها مطرح کنید و در کانال های تلگرام و آپارات و همچنین پیج اینستا عضو شید و منتظر آموزش های بعدی باشید.

حمایت از موزیک فور لایف/گیم یار

می تونید برای تجربه بهتر آموزش آنلاین موسیقی، بعد از ثبت نام در وبسایت، از قسمت دوره های آموزشی این دوره ها رو بگذرونید.

 

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com