Skip to main content

در این قسمت از آموزش نت خوانی، به سکوت ها و علامت های سکوت می پردازیم. درک مفهوم سکوت ها در موسیقی و این که چرا علامت های مخصوص به خودشون رو دارند بسیار ساده است.

حتما قبل از یادگیری سکوت ها، قسمت های قبلی آموزش نت خوانی مخصوصا آموزش نت خوانی – کشش نت ، خط اتحاد و اتصال ، نت نقطه دار رو بخونید. برای دسترسی به همه قسمت ها اینجا کلیک کنید.

ویدیو رو هم فراموش نکنید:)

سکوت در موسیقی

همون طور که می دونیم، در یک قطعه موسیقی از روی شکل هر نت می فهمیم که مدت زمانی که باید اون رو اجرا کنیم چقدر هست. به عبارت درست تر، شکل هر نت، میزان کشش اون نت رو مشخص می کنه. اما در بسیاری از قطعات موسیقی، لازم هست که یک یا چند ساز در قسمت هایی هیچ نتی رو اجرا نکنند یا به عبارت دیگه سکوت اختیار کنند. در این موارد هست که علامت های سکوت به کار میرن.

وقتی نوازنده با علامت سکوت مواجه شد، هیچ صدایی از سازش نباید در بیاد، اگه گیتاریسته باید با دستش همه سیم ها رو ساکت کنه، اگه پیانیسته باید دستش رو از روی شستی ها و پاش رو از روی پدال های پیانو برداره و ….

شکل علامت سکوت بیان کننده ارزش زمانی سکوت

همون طور که شکل هر نت ارزش زمانی اون نت رو مشخص می کرد شکل هر سکوت هم ارزش زمانی اون سکوت رو مشخص می کنه. از این رو به ازای هر شکل نتی که داشتیم یک علامت سکوت هم داریم که ارزش زمانی برابر با اون نت داره.

مثلا به ازای نت گرد، سکوت گرد رو هم داریم یا اینکه به ازای نت چنگ، سکوت چنگ رو هم داریم. در جدول زیر همه نت ها و سکوت های معادلشون رو می بینید.  این چند تا شکل رو همین الان به خاطر بسپرید.

علامت های سکوت در موسیقی

ارزش زمانی هر نت با سکوت مربوط به آن برابر است.

نکته: سکوت گرد و سکوت سفید خیلی شبیه به همن، سکوت گرد پایین خط حامل چهارم و سکوت سفید بالای خط حامل سوم هست.

نکته: سکوت به اندازه یک میزان و سکوت گرد شکل هایی مثل هم دارن. در کسر میزان هایی مثل شش و هشت، سه و چهار و … که هر میزان ارزش زمانی متفاوت با یک نت گرد داره، اگه علامت سکوتی مشاهده کردین که کل میزان رو ساکت کرده، بدونید که اون علامت سکوت، علامت سکوت یک میزان هست و نه علامت سکوت گرد.

سکوت به اندازه یک میزان

سکوت هایی بیشتر از یک میزان

در صورتی که در قطعه ای بیش از یک میزان سکوت داشته باشیم، به جای هدر دادن صفحه و پر کردن دونه دونه میزان ها با علامت سکوت، از دو روش زیر استفاده می کنیم.

۱- در این روش یک خط افقی ضخیم مطابق شکل زیر روی خط سوم حامل موسیقی رسم می شه و بعد تعداد میزان هایی که باید سکوت اختیار بشه  بالای اون میزان نوشته می شه.

سکوت به اندازه چند میزان

۲- (که در موسیقی امروزی کم کاربرد تر هست) در این روش مطابق شکل زیر  برای ۲ تا ۱۴ میزان سکوت، علامت های مخصوصی در نظر گرفته شده.

علامت های سکوت بیشتر از یک میزان

 

سکوت های نقطه دار

همون طور که نت های نقطه دار داریم، سکوت های نقطه دار هم داریم. ارزش زمانی سکوت های نقطه دار -که کاربرد کمی دارند- کاملا مشابه با نت های نقطه دار محاسبه می شه که در مطلب آموزش نت خوانی – کشش نت ، خط اتحاد و اتصال ، نت نقطه دار توضیح داده شده.

سکوت های نقطه دار

اهمیت تمرین برای درک بهتر سکوت ها

در قسمت های قبلی سری آموزش نت خوانی هم به این نکته پرداخته بودیم که دانش نت خوانی با توانایی اجرای نت ها، دو مهارت مجزا هستند، برای به دست آوردن مهارت در اجرای نت ها (و سکوت ها) نیاز به تمرین های وزن خوانی، تمرین و اجرای قطعات موسیقی و … داریم که در موزیک فور لایف بهشون خواهیم پرداخت.

مثل همیشه امیدوارم مطلب آموزش نت خوانی – سکوت ها و علامت های سکوت در موسیقی براتون مفید واقع شده باشه. حتما اگه سوالی دارید در بخش کامنت ها مطرح کنید و در کانال های تلگرام و آپارات و همچنین پیج اینستا عضو شید و منتظر آموزش های بعدی باشید.

 

Leave a Reply

Close Menu

Wow look at this!

This is an optional, highly
customizable off canvas area.

About Salient

The Castle
Unit 345
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com