آموزش اجرا آکورد های گیتار از روی شکل (چارت) + آکورد های سردسته

در این پست و ویدیو به ” آموزش اجرا آکورد های گیتار از روی شکل (چارت) یا همون نماد ” می پردازیم. در ادامه هم آکورد های بسیار مهم سردسته رو یاد می گیریم. از اونجایی که در این آموزش بیشتر به نوازندگی آکورد های گیتار می پردازیم، بیشتر آموزش در ویدیو هست.

آموزش اجرا آکورد های گیتار از رو شکل (چارت / نماد آکورد)

در موسیقی، آکورد های گیتار رو با شکل هایی نشون می دیم. این شکل ها نحوه انگشت گذاری دقیق آکورد رو بهمون نشون می دن. اگه بتونیم این شکل ها رو بخونیم به راحتی می تونیم هر آکوردی رو با استفاده از اون ها انگشت گذاری کنیم.

آکورد دو ماژور

در بالای این شکل، با حروف انگلیسی نام آکورد تعیین می شه. بعدا به همه آکورد ها می پردازیم اما در این آموزش چند تا از آکورد های بسیار پرکاربرد ” مینور و ماژور ” رو یاد می گیریم که نحوه نشون دادنشون با حروف رو در ویدیو این آموزش توضیح دادم.

هر شکل آکورد، از ۶ خط عمودی تشکیل شده که هر کدوم نشون دهنده یک سیم گیتار هستن، شماره گذاری سیم ها رو در شکل زیر می بینید.

آموزش خواندن آکورد از روی شکل

خطوط افقی هم نشون دهنده فرت های گیتار هستن. در واقع وقتی به شکل های یک آکورد نگاه می کنید، انگار گیتار رو، رو به روتون گرفتین و دارین از رو به رو به فرت بوردش نگاه می کنید. مثل شکل زیر.

نماد آکورد

در این شکل ها، هر فرت و سیمی که قرار باشه انگشت گذاری کنیم، روش یک دایره کشیده شده.

هر سیمی که قرار باشه به صورت آزاد و بدون انگشت گذاری اجرا بشه، بالاش یک دایره کشیده می شه.

هر سیمی که قرار باشه اصلا اجرا نشه بالاش یک ضربدر کشیده می شه.

به همین سادگی. با این حساب برای نواختن آکورد C باید فرت سه سیم ۵، فرت دو سیم ۴، سیم ۳ آزاد، فرت یک سیم ۲ و سیم ۱ آزاد به صدا در بیان و سیم شماره ۶ هم که بالاش ضربدره نباید اصلا به صدا در بیاد.

نکته: در بعضی شکل ها ممکنه داخل دایره ها اعداد خاصی نوشته شده باشه. این اعداد در واقع انگشت گذاری پیشنهادی رو به ما نشون می دن. عدد ۱ انگشت اشاره، عدد ۲ انگشت میانی، عدد ۳ انگشت حلقه و عدد ۴ انگشت کوچک هستند.

انگشت گذاری آکورد

نکته: برای نشون دادن آکورد های باره دار، شکل از فرتی که باید باره گیری بشه شروع و در کنار اون فرت، شمارش نوشته میشه. برای مثال برای اجرای این آکورد لا ماژور باید فرت ۵ رو باره گیری و بقیه فرت ها رو با انگشت های باقی مونده انگشت گذاری کنیم.

آکورد لا ماژور باره دار

هر آکورد، چند موقعیت اجرا

هر آکوردی رو میشه در چند موقعیت و با شکل ها و انگشت گذاری های مختلف روی گیتار اجرا کرد، این رو حتما در نظر داشته باشین.

آکورد های ساده گیتار

در این آموزش ۸ آکورد ساده گیتار رو بهتون یاد می دم که هم برای گیتار پاپ هم برای بقیه سبک ها برای شروع عالی هستن. این آکورد ها از این جهت “ساده” هستند که نیاز به باره گیری ندارند و انگشت ها کمتر خسته میشن. با همین ۸ آکورد قراره در آموزش بعدی چند آهنگ رو با هم اجرا کنیم. حتما ویدیو ”  آموزش اجرا آکورد های گیتار از روی شکل (چارت) ” رو ببینید.

الان می تونید بقیه آکورد ها رو به راحتی خودتون بخونید.

۸ آکورد ساده این جلسه

آکورد C (دو ماژور)

آکورد دو ماژور

آکورد D (ر ماژور)

آکورد ر ماژور

آکورد Dm (ر مینور)

آکورد A (لا ماژور)

آکورد لا ماژور

آکورد Am (لا مینور)

آکورد لامینور

آکورد E (می ماژور)

آکورد می ماژور

آکور Em (می مینور)

آکورد می مینور

آکورد G (سل ماژور)

آکورد سل ماژور

 

اگه مطلب ” آموزش اجرا آکورد های گیتار از روی شکل (چارت) + آکورد های سردسته ” براتون به هر نحوی مفید بوده خیلی خوشحال میشم از لینک زیر که صفحه حمایت مالیم هست ازم حمایت کنید ♥ حتما اگه سوالی دارید در بخش کامنت ها مطرح کنید و در کانال های تلگرام و آپارات و همچنین پیج اینستا عضو شید و منتظر آموزش های بعدی باشید.

حمایت از موزیک فور لایف/گیم یار

می تونید برای تجربه بهتر آموزش آنلاین موسیقی، بعد از ثبت نام در وبسایت، از قسمت دوره های آموزشی این دوره ها رو بگذرونید.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *